ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ସୋମବାର !

    0
    32

    ଧର୍ମଗଡ (ଓବି ନ୍ୟୁଜ)(ସୁଧୀର କୁମାର ଗୋପାଳ) ମୋଦିଙ୍କୁ ପାଇଁ ବୋଧେ ସୋମବାର ଶୁଭଫଳ ଦେଉଛି । ଆଜି(ସୋମବାର) ସମ୍ବିଧାନର ୩୭୦ ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବିଭାଜନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସଂକଳ୍ପ ଆଗତ କରାଯାଇଛି । ଠିକ ସେହିପରି ଗତ ୩୦ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ବିଲ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିଲ ସପକ୍ଷରେ ୯୯ ଟି ଭୋଟ ଓ ବିରୋଧରେ ୮୪ ଟି ଭୋଟ ପଡିଥିଲା । ଭୋଟିଂ ବେଳେ ଏଆଇଡିଏମକେ,ଜେଡିୟୁ,ଟିଆରଏସ, ଓ ବିଏସପି କକ୍ଷତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ । ଯାହାଫଳରେ ସହଜରେ ବିଲଟି ପାରିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଲକୁ ପାସ କରାଇବା ପାଇଁ ୨୯ ତାରିଖ(ସୋମବାର) ଦିନ ଆଲୋଚନା ପର‌୍ୟ୍ୟାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଠିକ ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂଗଠନ ବା ଇସ୍ରୋ ୨୨ ଜୁଲାଇରେ(ସୋମବାର) ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା । ଏହି ମିଶନରେ ବିକ୍ରମ ନାମକ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓ ପ୍ରଜ୍ଞାନ ନାମକ ରୋବର ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଓହ୍ଲାଇବେ । ୨୨ ଜୁଲାଇରେ ୨୦ ଘଣ୍ଟାର କାଉଣ୍ଟଡାଉନ ପରେ ଇସ୍ରୋ ଜିଏସଏଲଭି ଏମକେ-୩ ରକେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ମୋଦୀ ନିଜେ ପିଏମଓରୁ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ର ଲଂଚିଙ୍ଗକୁ ନିରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିଲେ । ଏହାକୁ ନେଇ ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ଅଦ୍ଵିତୀୟ କାରଣ ଏହା ଚନ୍ଦ୍ର୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଧ୍ରୁବ କ୍ଷେତ୍ର ବାବଦରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ । ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ମିଶନରେ ଏଭଳି ହୋଇନଥିବାର ମୋଦୀ କହିଥିଲେ । ସେହିପରି ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ୧୩୦ କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ଥିବା ସଂକଳ୍ପକୁ ଦର୍ଶାଉଛି …

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here