ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରର ସୁବିଧା ଓ ଅସୁବିଧା

0
70

ଚୌଦ୍ୱାର(ଓବି ନ୍ୟୁଜ)(ନବୀନ ରାଓ):ଆଜି କାଲି କା ଦିନ ରେ ମୋଇବାଇଲ ଫୋନ ଶରୀର ର ଏକ ଅଙ୍ଗ ପାଲିଟିଗଲାଣି।ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ କୁ “ସେଲୁଲାର୍ ଫୋନ୍” ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହା ଏକ ଉପକରଣ ଯାହା ମୁଖ୍ୟତ ଏକ ଭଏସ୍ କଲ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି ଆମ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିଛି | ଆଜି, ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ କେବଳ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚଳାଇ ପୃଥିବୀର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ସହଜରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଚାଟ୍ କରିପାରିବା | ଆଜି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତି ଏବଂ ଆକାରରେ ଉପଲବ୍ଧ, ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ରହିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ – ଭଏସ୍ କଲିଂ, ଭିଡିଓ ଚାଟିଂ, ଟେକ୍ସଟ୍ ମେସେଜିଂ କିମ୍ବା SMS, ମଲ୍ଟିମିଡିଆ ମେସେଜିଂ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ରାଉଜିଂ, ଇମେଲ୍, ଭିଡିଓ ଗେମ୍, ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫି | ତେଣୁ ଏହାକୁ ଏକ ‘ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍’ କୁହାଯାଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଭାଇସ୍ ପରି, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଅଛି।
ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ସୁବିଧା
୧) ଆମକୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରଖେ
୨) ଦିନକୁ ଦିନ ଯୋଗାଯୋଗ
୩)ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମନୋରଞ୍ଜନ
୪)ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିବା
୫)ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଇତ୍ୟାଦି

ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ଅସୁବିଧା

୧) ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବା
୨)ଆମକୁ ଅଣ-ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା
୩)ଗୋପନୀୟତା ହରାଇବା
4) ଟଙ୍କା ଅପଚୟ
ଉପସଂହାର
ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଉଭୟ ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇପାରେ।ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯେହେତୁ ମୋବାଇଲ୍ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଗଲାଣି ତେଣୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here